lördag 15 december 2018

Kontakta din representant

Vill du framföra dina synpunkter om en sanningskommission? Kontakta en representant för din organisation och samtala om ämnet. Det står i allas vårt intresse att skapa en bred förankring i det samiska samhället.

Representanter för samiska organisationer och partier

Isak Utsi, Sáminuorra –  saminuorra@gmail.com

Lilian Mikaelsson, Álbmut –  silbonah@live.se

Eva Bergström, Álbmut - eva.ber@telia.com

Simon Wetterlund, Riksorganisationen Samerna  – simonjansson124@hotmail.com

Marie Persson Njajta, Landspartiet Svenska Samer –  kvannegrafiska@gmail.com

Lars Miguel Utsi, Guovssonasti –  larsmiguel.utsi@sametinget.se

Peter Rodhe, Same Ätnam –  peter@rodhe.org

Jan Rannerud, Vuovdega -  jan.r@live.se

Helena Dådring, Landsförbundet Svenska samer – helena@haledit.se

Tomas Marsja, Renägarförbundet

Gudrun Kuhmunen, SSR

Thomas Persson, Rättsförbundet Svenska Samer -  info@samirights.org

Matti Berg, Samelandspartiet -  matsberg1@me.com

Kristina Nordling, Min Geaidnu - kristina.nordling@gmail.com

Elisabeth Kråik, partiet Samerna - elisabeth.kraik@telia.com

Erik Fankki, Samiska Folkomröstningspartiet - erikfankki@outlook.com

Håkan Jonsson, Jakt- och fiskesamerna - hakanklomma@hotmail.com

Per-Olof Nutti, Sametingets styrelseordförande - per-olof.nutti@sametinget.se

Marita Stinnerbom, styrelseledamot - marita.stinnerbom@sametinget.se

© Sametinget 2018
Uppdaterad: 2018-03-08

Om Sametinget

Sametinget är både en statlig myndighet med förvaltningsuppgifter och ett folkvalt samiskt parlament med uppdraget att verka för en levande samisk kultur i Sverige.

Myndigheten

Sametinget är en statlig myndighet under regeringen, med särskilt ansvar för språk, kultur och rennäring.

Det folkvalda organet

Det folkvalda parlamentet består av 31 ledamöter som träffas till plenum tre gånger per år. Styrelsen är ytterst ansvarig för Sametingets verksamhet.

Kontakt

Sametinget
Box 90, 981 22 GIRON/KIRUNA
Besök: Adolf Hedinsvägen 58
Tel 0980-780 30, Fax 0980-780 31
E-post kansli@sametinget.se

Kontaktformulär

Öppettider:
Mån-Fre 08:30-12:00, 13:00-16:00
Sommartid:
Mån-Fre 08:30-12:00

 

MenyPolitik
MenyPolitik
På www.sametinget.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?